Історичні фразеологізми

Фразеологізм – це словосполучення (речення), яке за значенням дорівнює одному слову. Наприклад, пекти раків – червоніти. До того ж значення власне фразеологізму не співпадає із значенням окремих слів, що входять до його складу. В деяких фразеологізмах стійке зрощення відбулося настільки давно, що вже й забулося значення деяких окремих слів, хоча саме значення фразеологізму загальновідоме і цим висловом широко користуються. До вашої уваги найвідоміші історичні фразеологізми та історії їх виникнення!Причина ворожнечі, суперечок, незгод між ким-небудь.
Пелей і Фетіда, батьки героя Троянської війни Ахіллеса, забули запросити на своє весілля богиню розбрату Еріду. Еріда дуже образилася і таємно кинула на стіл, за яким бенкетували боги і смертні, золоте яблуко; на ньому було написано: «Найпрекраснішій». Піднявся спір між трьома богинями: дружиною Зевса Герою, Афіною -  богинею мудрості, і прекрасною богинею любові і краси Афродітою. Суддею між ними був обраний юнак Паріс, син троянського царя Пріама. Паріс віддав яблуко Афродиті, яка підкупила його; Афродіта за це змусила дружину царя Менелая, прекрасну Єлену, покохати юнака. Залишивши чоловіка, Єлена поїхала в Трою, і, щоб помститися за таку образу, греки почали багаторічну війну з троянцями. Як бачите, яблуко Еріди насправді призвело до розбрату.

Шум, гамір, безладдя, метушня.
На Русі будинки часто топили по-чорному: дим йшов не через пічну трубу, а через спеціальне віконце або двері. І за формою диму передбачали погоду. Йде дим стовпом - буде ясно, волоком - до туману, дощу, коромислом - до вітру, негоди, а то й бурі.


Лукава, лицемірна людина.
Походження. У римській міфології Янус - бог всякого початку. Його зображали з двома обличчями - молодої людини і старця, які дивляться в протилежні сторони. Одне обличчя звернене в майбутнє, інше - в минуле.Вкрай нерішуча людина, що вагається у виборі між рівноцінними рішеннями. Філософи пізнього Середньовіччя висунули теорію, за якою вчинки живих істот залежать не від їх власної волі, а виключно від зовнішніх причин. Вчений Бурідан (точніше Бюридан), що жив у Франції в XIV столітті, підтверджував цю думку таким прикладом. Візьмемо голодного віслюка і покладемо по обидві сторони від його морди, на рівних відстанях, дві однакові оберемки сіна. У віслюка не виявиться жодної підстави віддати перевагу одній з них інший: адже вони схожі. Він не зможе потягнутися ні праворуч, ні ліворуч і в кінці кінців помре з голоду.Ганнібал біля воріт - про небезпеку, яка загрожує чомусь чи кому-небудь. Hannibal ad portas (лат.). Вираз римського оратора і державного діяча Цицерона (Цицерон, 106 - 43 до н. е.), який він застосував у промові проти римського полководця Антонія, коли той ішов з армією на Рим, щоб захопити владу. Цицерон порівняв Антонія з карфагенським полководцем Ганнібалом (247-183 до н. е.), який вів непримиренну війну з Римом.


Так кажуть про несподівану напасть, розчарування. Юріїв день - відзначався у Московському царстві як день Святого Георгія (26 листопада за старим стилем). У цей день був дозволений перехід селян від одного поміщика до іншого. Селянам така можливість давала право вибору хорошого поміщика. Багато цим користувалися, йдучи від поганих поміщиків. До Юр'єву дня селяни завершували збір урожаю, тому перехід від одного поміщика до іншого був безболісним для обох. Але в 1590 році, при Борисі Годунові, це правило було скасовано. Саме тоді то і з'явився цей вираз, що означало несподівану напасть.

Походження цього виразу пов'язано з історичною подією. У Парижі в ніч на свято святого Варфоломія з 23 на 24 серпня 1572 католики намітили побиття гугенотів - протестантів, прихильників перетворення католицької церкви. Вночі у міської ратуші зібралися католики, у кожного на рукаві була біла пов'язка, а на капелюсі - білий хрест, щоб дізнаватися своїх у темряві. Всі будинки гугенотів були відзначені заздалегідь білими хрестами. За сигналом дзвону католики вривалися в будинки і били неочікувавших нападу гугенотів. Загинули десятки тисяч людей. З тих пір вислів "Варфоломіївська ніч" став алегоричним і означає будь-яке раптове масове знищення людей.


Як свідчить історія, у бувалого австрійського вояки Сигізмунда Альтенштейга був улюблений пес, який супроводжував його в усіх військових походах. Сталося так, що доля закинула Сигізмунда на голландські землі, де він потрапив у дуже небезпечну ситуацію. Але відданий чотириногий друг швидко прийшов на допомогу і врятував господаря, пожертвувавши своїм життям. Щоб віддати данину поваги псу, Альтенштейг влаштував урочистий похорон, а могилу прикрасив пам'ятником, що увічнює героїчний вчинок собаки. Але через пару століть знайти пам'ятник стало дуже складно, лише деякі місцеві жителі могли допомогти туристам відшукати його. Тоді то й народився вираз: «Ось де собака заритий!», що означає «з'ясувати істину», «знайти шукане». Існує ще одна версія походження цієї фрази. Перед фінальним морським боєм між перським і грецьким флотом греки завантажили всіх дітей, старих і жінок в транспортні кораблі і відправили подалі від місця баталії. Відданий пес Ксантіппа, сина Аріфрона, вплав наздогнав судно і, зустрівшись з господарем, здох від знемоги. Ксантіпп, вражений вчинком собаки, спорудив своєму улюбленцю пам'ятник, що став уособленням відданості та відваги. Деякі мовознавці вважають, що приказку придумали шукачі скарбів, які побоювалися злих духів, які охороняють скарби. Щоб приховати свої справжні цілі, вони говорили «чорний пес» і собака, що позначало відповідно нечисту силу і скарб. Виходячи з цього припущення, під фразою «Ось де собака заритий» малося на увазі «Ось де скарб заритий».


Вираз цей царського походження. Автор його - цар Іван Грозний. Для посилення своєї самодержавної влади Іван Грозний увів опричнину, що наводила жах на всю державу. Не міг примиритися з розгулом опричників і митрополит Московський Філіпп. У своїх численних посланнях до царя (грамотах) він прагнув переконати Грозного відмовитися від проведеної ним політики терору, розпустити опричнину. Норовистого митрополита Грозний презирливо називав Філько, а його грамоти - фількіними грамотами. За сміливу критику царя і його опричників митрополит Філіпп був заточений у Тверський монастир, де його задушив Малюта Скуратов. Вираз "фількіна грамота" вкоренився в народі. Так кажуть про документи, що не мають юридичної сили, і про безграмотно складені документи.

Якщо зробив щось не так, як годиться, навпаки, переплутав - в таких випадках скажуть: шиворіт-навиворіт. Зараз це начебто цілком невинний вираз. А в давнину він пов'язувався з ганебним покаранням. У часи Івана Грозного боярина, який завинив, садили задом наперед на коні у вивернутому навиворіт одязі і в такому вигляді, знеславленого, возили по місту під свист і глузування вуличної юрби. До речі, шиворіт - це комір.

4 коментарі:

  1. Цікаво. Ще б машинний переклад з російської відредагувати українською - ціни б не було! Наприклад: щоб дізнаватися своїх - щоб пізнавати своїх; неочікувавших нападу гугенотів - гугенотів, що не чекали нападу; З тих пір - відтоді; під фразою - фраза - це по-українськи вислів. І так далі.

    ВідповістиВидалити

Поділись з друзями!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...