субота, 18 лютого 2017 р.

Тамерлан - полководець, який переміг Золоту Орду18 лютого 1405 року під час підготовки до завойовницького походу в Китай на 69-у році життя помер Тамерлан, правитель імперії Тимуридів у Персії і Середній Азії.
До вашої уваги 12 цікавих фактів про одного з найвидатніших завойовників світу.
1. Справжнє ім'я одного з найвидатніших полководців в світовій історії - Тимур ібн Тарагай Барлас, що означає «Тимур син Тарагая з роду Барлас». У різних перських джерелах згадується зневажливе прізвисько Тимур-е Лянг, тобто «Тимур Кульгавий», дане полководцю його ворогами. «Тимур-е Лянг» перекочувало в західні джерела як «Тамерлан». Втративши зневажливий сенс, воно стало другим історичним ім'ям Тимура.
2. З дитинства любив полювання і військові ігри, Тимур був сильним, здоровим, фізично розвиненим чоловіком. Антропологи, в XX столітті вивчали гробницю полководця, відзначили, що біологічний вік померлого в 68 років завойовника, судячи зі стану кісток, не перевищував 50 років.


3. З часів Чингісхана титул великого хана могли носити тільки Чингізиди. Саме тому Тимур формально носив титул еміра (вождя). При цьому в 1370 році він зумів поріднитися з Чингізідами, одружившись на дочці Казан-хана Сарай-мульк ханим. Після цього Тимур отримав до імені приставку Гурган, що означає «зять», яка дозволяла йому вільно жити і діяти в будинках «природніх» Чингизидов.

4. 1362 року Тимур, який вів партизанську війну проти монголів, серйозно постраждав під час битви в Сеістані, втративши два пальці на правій руці і отримавши важке поранення правої ноги. Поранення, біль від якого переслідували Тимура все життя, призвело до кульгавості і до появи прізвиська «Тимур Кульгавий».

5. За кілька десятиліть фактично безперервних воєн Тимуру вдалося створити величезну державу, що включала в себе Мавераннахр (історичну область Центральної Азії), Іран, Ірак, Афганістан. Сам завойовник Тимур дав створеній державі назву Туран.

6. На піку своєї могутності Тимур мав в своєму розпорядженні військо, що налічувало близько 200 тисяч воїнів. Воно було організовано за системою, створеною ще Чингізханом, - десятки, сотні, тисячі, а також тумени (підрозділи в 10 тисяч чоловік). За порядком у війську і його забезпеченням всім необхідним відповідав спеціальний орган управління, функції якого були схожі з сучасним міністерством оборони.

7.У 1395 році військо Тимура в перший і останній раз з’явилося в російських землях. Завойовник не розглядав російські території як об'єкт для приєднання до своєї держави. Причиною навали стала боротьба Тимура з золотоординських ханом Тохтамишем. І хоча військо Тимура розорило частину російських земель, захопивши Єлець, в цілому завойовник своєю перемогою над Тохтамишем сприяв падінню впливу Золотої Орди на російські князівства.

8. Завойовник Тимур був неписьменний і в юності не отримав ніякої освіти, крім військової, проте при цьому був досить талановитим і здібним. Відповідно до літописів, він володів кількома мовами, любив розмовляти з вченими і вимагав читати йому вголос праці з історії. Володіючи блискучою пам'яттю, він потім приводив історичні приклади в бесідах з вченими, ніж сильно дивував їх.

9. Ведучи кровопролитні війни, Тимур з походів привозив не лише матеріальний видобуток, а й вчених, ремісників, художників, архітекторів. При ньому відбувалося активне відновлення міст, заснування нових, будівництво мостів, доріг, зрошувальних систем, а також активний розвиток науки, живопису, світського і релігійного освіти.

10. У Тимура було 18 дружин, серед яких часто виділяють Ульджай-Туркан ага і Сарай-мульк ханим. Ці жінки, яких називають «улюбленими дружинами Тимура», були родичками одна одній: якщо Ульджай-Туркан ага була сестрою соратника Тимура еміра Хусейна, то Сарай-мульк ханим - його вдовою.

11. Ще 1398 року Тимур почав готуватися до завойовницьких походів у Китай, один з яких був початий в 1404 році. Як часто буває в історії, китайців врятував випадок - розпочатий похід був перерваний через ранню і надзвичайно холодну зиму, а в лютому 1405 року Тимура не стало.

12. Одна з найвідоміших легенд, пов'язаних з ім'ям великого полководця, пов'язана з «прокляттям могили Тамерлана». Нібито відразу після розкриття могили Тимура повинна початися велика і страшна війна. Дійсно, розкриття гробниці Тимура в Самарканді радянські археологи провели 20 червня 1941 року, тобто за два дні до початку Великої Вітчизняної війни. Скептики, проте, нагадують, що план нападу на СРСР був затверджений в гітлерівській Німеччині задовго до розкриття могили Тимура. Що ж стосується написів, які віщували неприємності тому, хто розкриє могилу, то вони нічим не відрізнялися від аналогічних, зроблених на інших похованнях епохи Тимура, і призначалися для відлякування розкрадачів гробниць. Варто відзначити і ще один момент - знаменитий радянський антрополог і археолог Михайло Герасимов, не просто брав участь у відкритті гробниці, але і відновив вигляд Тимура за його черепом, благополучно дожив до 1970 року.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Поділись з друзями!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...